Abstract:
В умовах розвитку ринкової економіки, яка об'єктивно передбачає невизначеність зовнішнього та внутрішнього середовища функціонування підприємств, підприємець самостійно приймає управлінські рішення, спираючись на власний досвід, інтуїцію та знання. При цьому неможливо розрахувати до кінця наслідки, тому виникають підприємницькі ризики. Видів та причин виникнення ризиків багато, важливе місце серед них займає хибна цінова політика.
Одним із основних факторів коректного ціноутворення є собівартість товару, що включає всі витрати на виробництво. Використання витратного підходу у ціноутворенні передбачає раціональне управління витратами. Управління витратами дозволяє отримати максимальну віддачу від витрат компанії за одночасного зниження витрат, пом'якшення фінансових ризиків.
Частка накладних витрат у складі загальної суми витрат зростає, отже, будь- яка зміна у методі, за допомогою якого розподіляються накладні витрати, може мати значний вплив під час прийняття рішень.
Починаючи з останнього десятиліття XX століття на Заході активно розвивається новий підхід, заснований на управлінні операціями - складовими процесами, що протікають на підприємстві.
ABC-метод, заснований на систематизації витрат за функціями та ресурсами, задіяним у випуску та збуті продукції, маркетингу, постачанні, технічному забезпеченні, обслуговуванні покупців. Доцільність використання цього методу визначена фахівцями в різних галузях і дає змогу ефективніше управляти накладними витратами, у тому числі, і в процесі ціноутворення, визначення рівня ефективності діяльності підприємства, дозволяє точніше оцінити рентабельність окремих видів послуг, присутності на окремих сегментах ринку.
Недостатньо широке використання цього методу пов’язано з його складністю, небажанням змінювати старі традиції у сфері бухгалтерського обліку. Заміна цім методом традиційних методів калькулювання в управлінському обліку мають бути економічними і методологічно обґрунтованими