Abstract:
У дисертації розглянуто правові засади діяльності електронних бібліотек за законодавством України та окремих зарубіжних країн. Основними нормативно-правовими актами, що забезпечують діяльність електронних бібліотек, є Цивільний кодекс України, Закон України «Про авторське право і суміжні права» в частині формування фондів електронних бібліотек та Закон України «Про бібліотеки і бібліотечну справу» в частині регулювання діяльності електронних бібліотек, які створюються як юридичні особи або при традиційних бібліотеках.
Визначено поняття, ознаки та види електронних бібліотек. Обґрунтовано, що для позначення такої специфічної інформаційної системи видається доцільним застосування терміну «електронна бібліотека». Під електронною бібліотекою в межах цього дослідження слід розуміти розподільну інформаційну систему, що містить, накопичує, зберігає різні колекції оцифрованих і цифровізованих творів та орієнтує свою діяльність на широке коло користувачів через глобальні мережі передачі даних, здійснюючи їх обслуговування з дотриманням норм чинного законодавства.
Охарактеризовано поняття «живі» твори та «сирітські» твори. Запропоновано з метою адаптації українського законодавства до законодавства Європейського Союзу створити репозитарій «Сирітські твори» на офіційному сайті Українського агентства з авторських і суміжних прав та обґрунтовано доцільність після проведення добросовісного пошуку правоволодільців і в разі відсутності відомостей покласти на Українське агентство з авторських і суміжних прав функцію повідомлення інформації про твори, визнані «сирітськими», та внесення такої інформацію до репозитарію «Сирітські твори».
Проаналізовано поняття «оцифровка» та «цифровізація». Встановлено, що оцифрованими творами є твори, які були переведенні з аналогової форми в цифрову, а цифровізованними творами є твори, які створені в цифровій формі та не мають аналогової форми існування. Обґрунтовано, що оцифруванням твору є його відтворення. Визначений порядок проведення оцифровки і цифровізації при формуванні фондів електронних бібліотек.
Розглянута специфіка договірних відносин при формуванні фондів електронних бібліотек. Охарактеризовані умови використання вільних ліцензій. Розкриті їх переваги.
Сформульовано науково обґрунтовані пропозиції з удосконалення цивільно-правового регулювання відносин, які виникають при функціонуванні електронних бібліотек