Abstract:
У статті є дослідження проблемних аспектів євроінтеграції України в умовах дії воєнного стану, що пов’язанні з порушенням основоположних принципів Конституції України при перетині кордону здобувачами професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистентами-стажистами, аспірантами та докторантами, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти. Перетин кордону цією категорію осіб, був досить складним процесом, що було спричинено неоднозначним трактуванням та застосуванням норм законодавства територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки і прикордонною службою. Відповідно до законодавства України, ця категорія осіб має право на отримання відстрочки від мобілізації, однак не має права на перетин державного кордону під час дії воєнного стану.
При цьому, Адміністрація Державної прикордонної служби у своєму Листі-роз’ясненні органам Держприкордонслужби від 17.03.2022 р. №23-6855/0/6-22-Вих «Щодо порядку організації виїзду за кордон на період дії правового режиму воєнного стану» надала роз’яснення щодо порядку організації виїзду за кордон на період дії правового режиму воєнного стану, дозволивши виїзд здобувачам освіти. Разом з тим, ці виключення не стосувалися здобувачів освіти українських вузів. Також, варто зазначити, що жодних змін до законодавства України не було внесено, в тому числі, і до Постанови КМУ «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами» від 27 січня 1995 р. №57.
Важливо зазначити, що відповідно до чинного законодавства України, листи міністерств, інших центральних органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами і не можуть встановлювати нові правові норми, а мають лише інформаційний, рекомендаційний, роз’яснювальний характер та є службовою кореспонденцією.
Не дивлячись на вищезазначене, цій категорії осіб все-таки дозволялося виїжджати за кордон для навчання. Однак, вже 14 вересня 2022 військове керівництво ухвалило рішення з 14 вересня 2022 р. скасувати можливість пропуску цій категорії громадян.
Отже, ситуація склалася таким чином, що гарантована ч. 1 ст. 24 Конституції України: рівність конституційних прав і свободи людей, а також їх рівність перед законом були порушені. Одним здобувачам освіти була надана можливість виїхати за кордон для навчання, інші такої можливості були позбавлені. Дії органів державної влади повинні відповідати законодавству без будь-яких винятків. Саме дотримання основоположних конституційних принципів є засадами демократичної, правової держави.